Pariuri Sportive 1x2
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Pariuri Sportive 1x2

Forum Pariuri
 
AcasaAcasa  Sfaturi pariori incepatori Empty  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 Sfaturi pariori incepatori

In jos 
AutorMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin


Mesaje : 153
Data de inscriere : 25/08/2011
Localizare : Baia Mare

Sfaturi pariori incepatori Empty
MesajSubiect: Sfaturi pariori incepatori   Sfaturi pariori incepatori Icon_minitimeLun 29 Aug - 10:49

Sfaturi pariori incepatori

Avand in vedere ca am o experienta bogata in domeniul pariuri sportive am sa prezint cateva sfaturi pentru pariori incepatori. Toti am fost la inceput, stiu cum este sa fii foarte prins de fenomenul pariuri. Fiecare parior isi va crea un stil al sau, uneori fara sa-si dea seama. De aceea este foarte important sa primiti cateva sfaturi de la inceput sa va puteti crea un stil cat mai adecvat care sa nu va duca la disperare sau neplaceri.

Am observat ca pe multe site-uri de pariuri sfaturile sunt expuse ca niste reguli, nu stiu daca sa impui unui parior ce are de facut este solutia cea mai buna. Nu o mai lungim cu vorba si trecem la sfaturi (ar fi bine sa ai rabdare sa citesti tot, te va ajuta cu ceva, cat de mult ? depinde de tine).

1. Primul sfat intalnit pe aproape toate site-urile de pariuri este sa pariezi doar atat cat iti permite buzunarul. Probabil ar trebui sa incepem si noi cu acest sfat, dar avand in vedere ca tot mai multi minori se apuca de pariat as incepe cu un prim sfat, daca esti minor asteapta pana ajungi major. Nu vreau sa jignesc inteligenta nici unui adolescent dar cand joci pe bani tai munciti joci mai responsabil, pe alocatie sau bani parintilor este foarte usor, iar cand pierzi nu te intereseaza pana descoperi ca deja ai o manie, o obsesie de care nu poti scapa.

2. Al doilea sfat este cel care trebuia sa fie primul, iti aloci lunar sau saptamanal o suma de bani si te tii de ea. Ce usor vorbesc acum, cand am inceput sa joc la pariuri eram orbit de castiguri, eram sigur ca urmatorul pariu imi va aduce banii pierduti si chiar mai mult. Este foarte foarte importanta disciplina, acum cat sunteti la inceput si va formati stilul de parior mai aveti o sansa sa fiti disciplinati. Eu cand am inceput sa pariez nu a fost nimeni sa-mi dea sfaturi cum sa joc la pariuri, si va spun sincer ca si acum mai am scapari. Asadar stabiliti o suma fixa saptamanal sau lunar pe care va permiteti sa o pierdeti fara sa va afecteze viata sociala. Ramand la aceasta idee va mai ofer un sfat, cand nu va puteti abtine sa pariati si s-a dus suma alocata, incercati sa jucati virtual aceste pariuri, de exemplu puteti tine un jurnal chiar la noi pe site (in sectiunea jurnal de pariuri) si sa urmariti ce evolutie ati fi avut . Daca nici asa nu va puteti calma va asteptam pe forum sa ne spuneti despre problema si vom incerca sa va ajutam. Este foarte important sa va pastrati controlul. Cu siguranta acesta este cel mai important sfat fara de care veti ajuge la sapa de lemn.

3. Am observat ca multi pariori au probleme cu rabdarea, sfatul ar fi sa aveti rabdare ... dar cand microbul e deja in noi e foarte greu sa ne stapanim. Atunci se intampla o alta mare greseala pariem orice (atentie la pariurile live ele sunt cele care va sucesc mintile, va aduc super castiguri in timp foarte scurt dar la fel de bine va poate goli buzunarul), studiem fugitiv un pariu si apoi ce a da Cel de sus. Sfatul ar fi sa nu pariati pe orice sport, echipa, liga, tip de pariu etc. Am observat ca multi pariaza si apoi intreaba pe forum ce pariu este acesta ? oare a iesit. Tineti minte acest sfat nu pariati pe orice porcarie in special volei care e cel mai imprevizibil pentru incepatori. Incearca sa urmaresti anumite ligi si sporturi dupa care incearca sa te concentrezi asupra unor tipuri de pariuri in care sa te specializezi. Sa nu pariezi pe bani altora niciodata deorece risti sa pariezi mai mult decat iti permiti si astfel vei intra in probleme financiare destul de mari.Sa nu pariezi pe bani altora niciodata deorece risti sa pariezi mai mult decat iti permiti si astfel vei intra in probleme financiare destul de mari.

4. Un sfat care suna ciudat, sa nu ai incredere 100% in nici un pariu, spun asta deoarece matematic nu exista pariuri 100% sigure. Aici nu vorbesc de strategii care va pot asigura un venit 100% prin urmarirea cotelor, ci despre pariurile simple. Asadar niciodata nu aloca toata suma unui pariu, te poti trezi oricand cu o surpriza chiar si pe cote de 1.01

5. Cea mai tampita chestie pe care am vazut-o la multi pariori este sa parieze doar dupa cota, sa uita la o cota de 1.3 si zice ca e ok, trebuie sa iasa e cota mica. Acest sfat 4 se leaga de sfatul 2 care va spune sa nu pariati pe orice pariu de care nu aveti habar. Pe scurt nu pariati fara sa studiati pariul.

6. O alta greseala foarte des intalnita este sa pariati pe mai multe echipe cunoscute din aceasi zi. Una dintre ele sau chiar mai multe are toate sansele sa faca o surpriza. Nu uitati sa verificati ultimele noutati legate de echipa, jucatori accidentati, probleme la club, jucatori indiponibili etc. Pe urma incercati sa aruncati o privire la ultimele meciuri jucate, e posibil ca echipa sa aiba o perioda mai nefasta. Atentie la schimbarile majore ale echipelor cum ar fi schimbarea antrenorilor, accidentarea jucatorilor, pot afecta jocul echipei respective destul de mult.

7. Tot legat de echipe va sfatuiesc sa nu pariati la inceputul unui campionat, probabil s-au adus jucatori noi altii s-au dat, e o perioada de acomodare si sincer va spun din experienta ca sunt cele mai multe surprize cand incepe campionatul. Lucru bun pentru vanatorii de cote mari.

8. Incearca sa eviti meciurile amicale sau competitiile gen Champions League, stiu ca suna ciudat dar acolo este posibil orice, ca si incepator este greu sa analizezi un astfel de meci. Sfatul meu este sa va axati la inceput pe cateva campionate.

9. Evita meciurile tip derby local, sau finale, semifinale etc. De asemenea va sfatuiesc sa evitati meciurile din cupa, in unele campionate cupa nu este deloc importanta si se joaca cu rezervele, dar daca va documentati putin despre echipa ( vezi sfat 5 si sfat 6).

10. Este bine sa analizezi un meci dupa ce acesta a fost pierdut, sa vezi daca iti dai seama unde ai gresit cand ai ales pariul. Unii invata din propriile greseli altii nu invata nici din a altora, asa ca mare atentie la pariurile pierdute.

11. Sa fa dau un alt sfat matematic, nu trebuie sa fiti cu facultate sau olimpici sa va dati seama ca am dreptate. Fiecare pariu are o cota calculata matematic in functie de sansele de reusita in procente. Sa presupunem ca avem cota 1.3 la acre sansele de reusita sunt undeva la 70%. Acum sa presupunem ca avem 10 meciuri cu cote 1.3, sansele ca acel bilet sa fie unul castigator scad enorm de mult incat sansele de reusita sunt undeva spre zero. Va sfatuiesc sa nu pariati cote mai mari de 4 pe un bilet, incercati sa jucati mai mult pariuri single sau maxim maxim 3 pariuri pe bilet.

12. Vi se intampla sa aveti 10 lucruri intr-o zi de facut si sa faceti doar 8 ca ati uitat de 2 ? Creierul este facut sa uite, iar pariori nu au puteri super speciale sa fie o exceptie. Un sfat foarte bun este sa va notati in jurnal toate pariurile puse. Puteti tine un jurnal chiar aici pe site in sectiunea Jurnal de pariuri. Va va ajuta enorm, in primul rand veti putea analiza mereu stilul de joc propriu si strategia, iar pe urma cei care arunca o privire in jurnal ar putea sa va ajute cu o ideea sau pur si simplu sa-si spuna parerea.

13. Am lasat pe la sfarsit bomba. Cea mai mare prostie pe care o facem, da inca o fac si eu, este cand castigam bani multi sa incepem sa pariem la plezneala pana ne trezim ca de la o suma mare am ajuns exact la nimic, defapt nu chiar, am ajuns la disperare si sa regretam ca nu am retras banii. Am mai vazut acest sfat, sa ramai calm cand pierzi sau castigi, da ok dar pana cand pierd ? asta am stabilit deja la sfatul 1, problema se pune pana la ce castig joc ? Asadar ar fi bine ca saptamanal sa aveti un target, sau lunar, exact cum aveti o suma fixa alocata in caz ca pierdeti. De exemplu puteti stabili 500 ron saptamanal ca si target pentru castig si 100 de ron pentru pierdere. Cand ati ajuns la 500 ron retrageti castigul, in urmatoarea saptamana daca pierdeti cei 100 ron nu incercati sa va pacaliti ca pot face din nou 500, asteptati sa treaca saptamana cum ati propus. Nu trebuie sa inceapa luni, puteti lua o saptamana ca fiind de vineri 00:00 pana joi la 24:00.

14. Sa fie acest sfat 13 cu ghinion ? probbail ca nu. Nu crede nimic din ce gasesti pe site-uri sau iti spun prietenii, verifica toate datele. Daca primesti un pont bun nu il paria pur si simplu, studiaza detaliile, poate vei descoperi ceva ce nu a observat cel care a dat pontul. Ma amuz cand vad pe forum sau primesc mass cu pont 100% sigur cota 12 si alte prostii, mi se par aberatii de la copii ...

15. In mod normal ar trebui sa va spun sa alegeti mereu cele mai bune cote urmarind mai multe case de pariuri online, suna bine, dar cand nu iti permiti sa ai la 20 de case de pariuri cate un cont e cam greu de urmat acest sfat, asa ca din experienta va spun ca pentru oferta super si cote mai mult decat bune pariati la bet365.com (Ghid bet365)

16. Nu uita sa te distrezi, pariurile nu iti vor aduce in primii ani vile cu piscine si masini tari, daca acesta este targetul tau la inceput mai bine ai juca la loto si lasa pariurile. Eu si cand pierd ma simt bine, de ce ? pentru ca nu sunt dezamagit ca am pierdut. Am studiat pontul, am pariat atat cat imi permiteam sa pierd si nu in ultimul rand am trait la maxim meciul pe acre am pariat. Asa cum altii dau bani pe tigari, bautura, plimbari cu taxi, sau alte dependente care ii fac sa se simta bine, asa dam noi pariorii bani pe pariuri, care sa nu uitam ne pot aduce un venit in plus.

Pana la urma toate sfaturile se rezuma la ceva foarte simplu, rabdare si disciplina, acesta este marele secret al succesului.

Daca mai sunt si alti pariori cu experienta pe forum si considera ca mai au de completat si cu alte sfaturi ii rog sa nu se abtina de la a scrie cateva randuri. Este foarte important sa promovam o pariere responsabila.
Sus In jos
 
Sfaturi pariori incepatori
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Intrebari de pariori incepatori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Pariuri Sportive 1x2 :: Pariuri - Katakuna :: Pariuri Sportive - Incepatori-
Mergi direct la: